Jak si vybrat tu svou, o čem a pro koho jsou určeny mé knihy o běhání a zdravém životním stylu

V současné době si můžete vybrat v našem e-shopu nebo v knihkupectví ze sedmi knih (osmá vyjde v listopadu), které jsem napsal, nebo na nichž jsem se autorsky podílel. Pět zbývajících už si můžete půjčit toliko v knihovně.

Může být vůbec tolik knih o běhání něčím novým zajímavých, výjimečných a stojí za to si je přečíst. Na první dvě otázky odpovídám: může, odpověď na tu poslední nechám na vás, až si je prolistujete, případně přečtete.

Než jsme se s Milošem Čermákem domluvili, že pro Lidové noviny budeme každý týden, po dobu 4 měsíců připravovat články a tréninkové plány na zvládnutí maratonu, zaletěl jsem si do NY na maraton a při té příležitosti strávil několik hodin v různých knihkupectví a probíral se mnoha a mnoha tituly knih o běhání. A to se psal rok 2002, a na jaře toho roku mě vyšla první kniha 7 + 1 krok k manažerské kondici.

Všimněte si, už moje první kniha byla spíše o zdravém životním stylu, o zdravotních aspektech hýbání se pro zdraví, tedy o tom, co po osmnácti letech začal svět objevovat jako nástroj k záchraně člověka před civilizačními nemocemi a podobnými průšvihy jako je koronavirus.

Holt jsem trošku předběhl dobu, co ale čekat jiného od člověka, pro nějž je pohyb stejně důležitý jako jídlo, voda, spánek či láska. Všimněte si, že v mém výčtu chybí běh, ale to jen proto, že ten je součástí pohybu a pohyb je mnohem, mnohem víc.

Pohyb je životní nutnost. Běhat každý den nemusím, ale hýbat ano. Toto sdělení najdete ve všech mých knihách a také to, že i když budete v běhu usilovat o co nejlepší výkony, tak byste měli vždy myslet na své zdraví a naslouchat svému tělu, ne jít – běžet, přes mrtvoly!

Bohužel moderní člověk víc naslouchá všemu okolo sebe, podléhá nabídce, co všechno musí v životě mít, čeho musí v životě dosáhnout, aby byl spokojený, aby byl šťastný, a zapomíná na to, že bez svého těla ničeho z toho nedosáhne. Pak není divu, že když se má postarat o potřeby svého těla, tak je mu líto času a peněz. Přitom, ty peníze by bez svého těla, bez toho, že je zdravý a v dobré fyzické kondici, nikdy nebyl schopný vydělat.

Takže hamty, hamty, ať mám víc než tamty a najednou stojí, sotva popadá dech a říká: tělo moje milované, co mě to děláš?

A tělo na to lakonicky: jen ti vracím, cos takovou dobu dělal mě! Tedy já ti to nevracím, neboť nejsem pomstichtivé, ale prostě mi došli baterky, došel mi dech, došel mi kyslík, takže teď si sedni a přemýšlej o tom, co teď uděláš pro mě, abych bylo zase fit. A hele, žádný výmluvy a zkratky, jako že mi něco koupíš a napereš to do mě. NE! Ty se hezky sebereš, začneš se hýbat, začneš rozumně jíst, začneš rozumně odpočívat, a pokud to vydržíš dost dlouho, tak spolu zase začneme vycházet jako kámoši. Takže v mých knihách najdete i způsob a motivaci jak vrátit svému tělu – sobě, když už ne mládí, tak sílu k životu.

Modrá knížka o běhání a o životě, Běž a nepřestávej aneb evangelium pohybu, Běhání pro všechny

Tyhle tři knížky, (první dvě jsem napsal s Pavlem Kosorinem) které jsem napsal pro nakladatelství Euromedia lze vnímat jako tři sudičky, z nichž každá vám do života přičaruje jeden kamínek s konkrétním čarem. Modrá knížka o běhání a o životě, vás pomůže namotivovat k hýbání se. Běž a nepřestávej aneb evangelium pohybu, vám vysvětlí, nejen proč je důležité se hýbat, ale najdete v ní i recepty jak hýbat začít, abyste si pohyb oblíbili a stal se nedílnou součástí vašeho života, třeba jako vaše auto. Běhání pro všechny, je pak volným pokračováním prvních dvou s tím, že vám pomůže objevit krásy běhu a provede vás prvními běžeckými krůčky a taky vás naučí milovat běh, stejně jako evangelium pohybu vás očarovalo pohybem.

Škorpilova škola běhu, Běžecká bible Miloše Škorpila

Jaký je mezi nimi rozdíl a proč byly napsány? Škorpilova škola běhu byla moje první knížka o běhání, v níž je vše důležité, co by měl člověk, který běhá vědět a umět. Vzhledem k tomu, že šlo o naší první společnou knihu s Mladou frontou, tak přeci jenom jsme nevěděli, jak jí čtenáři přijmou, takže v ní není úplně všechno, co bych si představoval. 20 000 prodaných výtisků Školy však otevřelo dveře tomu, aby vznikla Bible, kde je už, až na malé výjimky, které najdete v ostatních mých knihách, všechno, co jsem kdy chtěl vědět o běhání já, když jsem běhat začínal, když jsem začínal trénovat jiné a nasával informace ze všech možných zdrojů, jak houba.

Jak uběhnout maraton za 100 dní

Tohle je ikonická knížka, kterou jsme nakonec napsali s Milošem Čermákem a do níž jsme použily články, a daly jim knižní podobu, které jsme vycházeli v letech 2002 – 2005 v Lidových novinách. Ty články a tahle kniha stojí za běžeckým boomem v České republice a na Slovensku. Stále si jí kupují nový a nový běžci a běžkyně, které okouzlil maraton, aby se podle ní připravili na ten svůj první. Každý rok, mi přijde několik emajlů, kdy mi lidé sdělují, že trénovali podle ní, maraton v pohodě zvládli a co víc, díky ní se do běhání zamilovali.

Šťastný života běh

Tahle knížka, je asi nejkontraverznější z těch, které jsem napsal. Skládá se ze dvou částí, je v ní částečně můj životní příběh (rozhovor s novinářem Jiřím Ransdorfem) a pak popis závodů a akcí (ne všech), které jsem absolvoval. Ano, přiznávám, že jsem zde držel své emoce možná víc na uzdě, než jsem měl, ale šlo mě spíš o popis událostí, než o senzaci. Takže je to nejspíš málo Americké :).

Fit i bez fitka

Tato kniha, kterou jsme napsali společně s Danou v průběhu první vlny Coronaviru vám může pomoci dostat se do kondice, aniž byste potřebovali navštěvovat zafuněnou posilovnu. Snažili jsme se pro vás ve spolupráci připravit srozumitelný návod na zlepšení fyzičky a budování síly v domácích podmínkách.

Při správné aplikaci návododů uvedených v knize, věříme, že si budete schopni správně rozvrhnout trénink a vyzrát na regeneraci. Uvědomíte si co všechno můžete ke cvičení v domácích podmínkách použít. Jak zlepšit svou běžeckou techniku. A s racionálním přístupem k pohybu nakopnete svoje výkony a vaše tělo omládne o celé roky!

 

2 Komentáře

 1. Tana Pietilä

  Ahoj, mam 4 knihy.Samozrejme,biblia ja biblia, ale mne sa fakt najviac zapacila Stastny beh zivota, kde tie behy doslova prezivam naplno- Stale si to citam dookola, pomaly to budem recitovat naspamät.Uzasna kniha,uprimna. Vdaka!
  Tana/Finsko

  Odpovědět
  • Miloš Škorpil

   Táňo, jsem moc rád, že se ti Šťastný života běh tak líbí a přeji ti, abys jej i prožívala!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost