Zkrocení tepové frekvence pomocí běhu

Nevím, zda pradávní tvůrci běžecké terminologie byli spíš chodci než běžci, ale jedno je jisté. Jisté je to, že běžeckým krokem způsobili zmatek v hlavě sobě, ale hlavně všem budoucím generacím běžců a běžkyň.

Tak si to vezměte, co způsobil a působí takový anachronismus: když chceš zrychlit, prodluž krok! Pak není divu, že kdo tohle slyší či čte, napře všechny síly k tomu, aby došlápl co nejdále před sebe. Skoro se nabízí napsat – doskočil. A pak se mi divte, že to, co provozuje většina lidí, kteří dnes „běhají“, nazývám chůzí se skočnou fází.

Aby to bylo vše v cajku, mělo by se psát a říkat: když chceš zrychlit, prodluž let!

To, že v běhu existuje letová fáze, která odlišuje chůzi od běhu, ví všichni. Jinak by se přeci nesnažili být ve vzduchu co nejdéle, tedy si myslím. Problémem je však způsob, jímž se do toho vzduchu dostávají, a sice odrazem. Dokonce na začátku, když ještě mají hodně síly, silným odrazem.

To se pak nemůže nikdo divit, že jim ten jejich běh přijde tak těžký, na rozdíl od toho, který vidí někde v TV či na sítích, když sledují, jak běhají Keňani či jiní kluci a holky z Afriky.

A taky ten jejich běh těžký je, nejen na pohled, ale i fakticky. Je těžší plus mínus o dvacet procent. Tolik energie navíc vydávají, aby se pohnuli dopředu. S tím samozřejmě souvisí i to, že ve chvíli, kdy se rozeběhnou (asi by se spíše hodilo napsat rozpohybují), přestanou mít svojí tepovou frekvenci pod kontrolou, a ať dělají, co dělají, pořád ji nedokáží zkrotit tak, jak chtějí. Těch 20 % zvýšené náročnosti tam prostě je. Z toho důvodu dokáží svou tepovou frekvenci držet na uzdě jen ve chvílích, kdy jdou. Jakmile se „rozeběhnou“ je to v pytli.

Neskákej a běž

Běh je kontrolovaný pád! Tak zní jedna z charakteristik přirozeného běhu. Co to znamená? Znamená to jen tolik, že když běžíte, měli byste mít neustále pocit, že někam padáte. Pokud tenhle pocit nemáte, což si troufnu tvrdit, že většina ne, leda když zakopne a letí, tak neběžíte, ale skáčete.

Při běhu nesmí člověk vidět svoje nohy. Nesmí je vidět, nebo je nevidí zkrátka proto, že nohy pracují dozadu, prostě zakopávají, chcete-li, kopete se do zadku. Tedy do zadku se člověk při běhu kope jen tehdy, když fakt běží hodně rychle, jinak se jen tak lehce pohybují pár centimetrů nad zemí.

Nebrzdi a padej

Možná si to ani neuvědomujete, ale když došlapujete před sebe, místo pod sebe, tak je to, jako byste neustále při každém došlapu šlápli na brzdu. Váš pohyb na malilinkatou chvilku ustrne. Pohyb nohy se zastaví, než vaše tělo nohu dohoní, aby se pak chodidlo odvalilo, a vy jste se pohnuli o metr dopředu. To nepatrné zabrzdění vás připraví reálně o 3 – 5 vteřin na každém kilometru. Protože v průměru uděláme na kilometru 1000 – 1200 kroků.

Běžecký luk

Už jste slyšeli, že při běhu by vaše tělo mělo připomínat běžecký luk? Možná ano, ale když se podíváte na většinu lidí, kteří běží, z bočního pohledu, tak máte spíš pocit, že tlačí kolečko s pískem. Schválně si to představte, tedy jestli vůbec víte, co je to kolečko. Kdyby ne, tak tohle.

No a teď si představte, že to kolečko je plné a vy se snažíte s jeho pomocí to, co jste na něj naložili, převézt někam jinam. Aby se vám to povedlo, tak se předkloníte, v důsledku toho se vám vytrčí zadek dozadu a protože je kolečko pěkně naložené, tudíž těžké, tak když chytnete za madla, abyste ho zvedli a mohli jet, podlomí se vám nohy. Tak přesně tenhle obrázek já vidím, když vidím většinu lidí běžet. Žádný div, že člověk v takovémto postavení nikdy nepocítí lehkost běhu

Při běhu bychom měli být stejně rovní, jako když jdeme, zadek je hezky v ose těla. Ve chvíli, kdy se rozeběhneme, nohy začnou zakopávat, ruce se posouvat v lehkém obloučku vzhůru. V tu chvíli se celé vaše tělo krásně vyklene do pozice běžeckého luku a vy se rozletíte.

Tak šťastný let a běh!

Příště si to vše ukážeme na fotkách.

Tento článek volně navazuje na článek JAK DOSTAT TEPOVOU FREKVENCI POD KONTROLU

Chcete-li se naučit běhat přirozeně, tak na tom můžeme zapracovat společně na individuálním tréninku, který si můžete nechat i nadělit.

Chcete-li si to nastudovat vše najednou, tak doporučuji Běžeckou bibli nebo Běhání pro všechny

1 komentář

  1. Názov a článok

    Tepová frekvencia je iba v názve článku. Samotný článok je o štýle behu.

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost